SIMONA HALEP – Danielle Rose Collins 6-7(2), 6-1, 6-2. Halep a muncit aproape două ore în faţa unei jucătoare fără clasament

SIMONA HALEP – Danielle Rose Collins este LIVE luni, de la ora 18.00, pe Eurosport 2, în primul tur la US Open.

20.15. Victorie pentru Halep care se impune cu 6-7, 6-1, 6-2, după o oră şi 58 de minute
20.10 Un nou break pentru Halep care mai are nevoie de un singur game pentru a câştiga acest meci.
20.02 Cel mai frumos punct al acestui meci a fost câştigat de Simona în debutul acestui game care, apoi, câştigă trei puncte în mai puţin de un minut şi un nou game ”alb”
19.59 Game şi pentru Danielle care profită de nerăbdarea Simonei, care doreşte să termine cât mai repede acest meci
19.56 Din nou conduce cu 40-0, apoi se face 40-15 dar game-ul este câştigat de Simona care conduce cu 3-1
19.52 Break pentru Halep care nu mai lasă impresia că poate scăpa acest meci de sub control
19.50 Un alt game în care Halep face o dublă greşeală dar o face la 40-0 şi apoi câştigă repede acest game. Este 1-1
19.48 Collins a început mai bine al treilea set, este mai atentă la fiecare punct jucat şi conduce cu 1-0
19.41 Collins a avut trei mingi de break dar Simona a ştiut să gestioneze bine momentele şi a reuşit să închidă setul secund în 34 de minute
19.36 Collins greşeşte din ce în ce mai mult, un nou break pentru Halep care serveşte acum pentru câştigarea setului secund
19.31 Este 4-1 pentru Simona care continuă să aibă mari probleme la serviciu, dar şi cu concentrarea, nefiind capabilă să încheie game-ul, deşi a avut 40-15
19.27 Trei mingi de break a avut Simona în acest al patrulea game al setului secund, a ratat-o pe prima dar break-ul a venit în cele din urmă.
19.22 Simona nu şi-a îmbunătăţit jocul, joacă la fel de slab, dar Collins greşeşte mai mult şi este un game la zero pentru Halep şi 2-1 în setul secund
19.21 Un game care a început bine pentru Simona, care a avut 2 mingi de break, dar o revenire incredibilă a americancei, care reuşeşte patru puncte la rând, o lasă pe Simona cu buza umflată. Este 1-1 şi Halep nu ştie cum să o învingă pe această americancă
19.15 Simona serveşte prima în acest set secund, nu o face mai bine decât a făcut-o în primul set, dar câştigă, la 30, primul game al celui de-al doilea set
19.09 Simona trimite încă o dată mult afară, vizibil indispusă, şi Collins câştigă primul ei set la un turneu de Grand Slam
19.08 6-2 pentru Danielle care are patru mingi de set
19.06 4-2 pentru Collins la schimbarea terenului. Simona mai
serveşte o dată. 5-2 pentru americancă după ce Simona nu se descurcă, din nou, în apropierea fileului
19.04 3-1 pentru Collins în tie-break după o dublă greşeală a Simonei. Serveşte americanca
19.03 Simona nu serveşte foarte bine, pare deranjată de soare, dar chiar şi aşa reuşeşte să câştige acest game şi, aproape incredibil, avem tie-break în primul set
18.59 Simona este de nerecunoscut. Collins face ce vrea pe teren, conduce cu 6-5 şi pare capabilă de cea mai mare suspriză din istoria US Open
18.56 Simona joacă mai atentă şi câştigă acest game la 15. Este 5-5 şi, aproape incredibil, acest prim set intră în prelungiri
18.52 5-4 pentru Collins care a câştigat trei game-uri la rând şi este foarte aproape de cel mai important set câştigat vreodată în viaţa ei de jucătoarea de 20 de ani
18.50 Joc slab făcut de Halep care îşi pierde serviciul la 15 în acest al optulea game
18.47. Simona nu mai reuşeşte încă un break iar Collins se menţine la un game distanţă
18.42 Game pentru Simona care poate forţa acum break-ul care să rezolve primul set
18.36 Collins a trecut repede peste pierderea serviciului şi a mai câştigat un game la 15
18.33 Game la zero reuşit de Simona în mai puţin de un minut
18.30 ”Miracolul american” aşteptat de la Collins a durat puţin: Simona reuşeşte, deja, primul break în acest meci şi conduce cu 2-1
18.27 Reacţie nu la fel de rapidă a Simonei care câştigă game-ul, dar după ce îi permite americancei să egaleze la 40, deşi conducea la un moment dat cu 40-15
18.21 Meciul a început cu jucătoarea din SUA la serviciu. Chiar dacă nu are clasament WTA Collins a ajuns la US Open graţie unui wild-card primit pentru că a câştigat campionatul universitar NCAA. Ceea ce se şi vede pentru că a câştigat foarte repede primul game
SIMONA HALEP – Danielle Rose Collins LIVE. Simona Halep, locul doi mondial şi a doua favorită, deschide ultimul Grand Slam al anului, ea urmând să evolueze luni, la ora 18.00 (ora României), pe Arthur Ashe Stadium, în compania americancei Danielle Rose Collins, fără loc WTA, dar fostă ocupantă a poziţiei 553, care a primit un wild card.
SIMONA HALEP – Danielle Rose Collins LIVE. Meciul dintre Halep şi Collins este primul care are loc la Flushing Meadows.
SIMONA HALEP – Danielle Rose Collins LIVE. Tot luni, va mai evolua la US Open Irina-Camelia Begu, locul 60 WTA, împotriva sportivei spaniole Silvia Soler-Espinosa, locul 71, în ultimul meci de pe terenul 7.
De asemenea, Alexandra Dulgheru, locul 95 WTA, o va avea ca adversară pe Kristyna Pliskova din Cehia, locul 93 WTA, în ultima partidă programată pe terenul 15.